Hop til indhold

Fremtidens digitale verden i Drift & Vedligehold

Hvorledes kan en Digital Tvilling hjælpe på optimering af bygningers daglige drift og løbende vedligehold

Vi kigger ind i en fremtid med mere digitalisering og AI ifm. opførelse af nye bygninger.  Vi har nu i mange år anvendt BIM modeller til projektering og derefter til opførelse af bygninger. Desværre opføres der stadig, den dag i dag bygninger, som ikke tager hensyn til den fremtidige drift og vedligehold af bygningen selvom digitaliseringen og AI er implementeret.

Fremadrettet vil der være fokus på klimaaftryk, renovering/fornyelse og bygningsoptimering grundet skærpet regler og krav fra brugerne og bygningsreglementet.

Indgangsvinklen til dette FoU-projekt er at undersøge og belyse hvornår det vil give mening at have en Digital Tvilling til brug for Drift og Vedligehold.

Dette vil vi gøre ved at undersøge følgende:

  • Hvilke udfordringer kan opstå med drift og vedligehold på bygninger ifm. opførelsen?
  • Hvorledes kunne en Digital Tvilling hjælpe bygningens daglige drift og det løbende vedligehold.
  • Hvilke muligheder er der for optimering af bygningen i fremtiden ved hjælp af en Digital Tvilling

 

Fordel og ulemper ved digital tvilling?

Hvad kan en digital tvilling?

Hvilke udfordringer er I støt på ved brugen af digital tvilling?

Alt dette er som udgangspunkt områder/spørgsmål der undersøges på nuværende tidspunkt, for at skabe og udvikle viden om og anbefalinger til, hvornår det vil give mening at have en Digital Tvilling til brug for Drift og Vedligehold.

Vælg et tema eller søg efter projekter